phpRS 2.8.x : phpRS Fórum
Toto fórum je určené výhradně k diskuzi o verzích phpRS v2.8.x.
phpRS - redakční a informační systém
Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: uli (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-13, 18:34

Pěkný den, prosím o pomoc.

Povedlo se mi zprovoznit podadresáře s phpRS, což byl pro mě docela oříšek.

Volaná adresa - např. [http://www.neco.cz/drevo/prkna/3m]

Adresář sice neexistuje, ale díky tomu se přesměruje na soubor 404.php (v růtu) kde je udělané přesměrování.
Opticky to funguje velmi pěkně a v prohlížeči se to tváří, že takový adresář existuje a načte to adekvátní obsah.

Co na to ale řeknou roboti Googlebot ... ?
Nedostanou nějakou hlášku, jako že stránka neexistuje?
Nejsou v tom nějaké jiné zádrhely?
Lze to takhle nechat běžet, nebo s tím bude nějaký problém?

Dík moc za rady.
Kuba

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: ATP (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-14, 12:43

404 se možná líbit nebude, zkusil bych 301 - trvale přesunutá stránka se bude líbit víc jak nedostupná:
<?php header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: [http://mujweb.cz/podadresar/]");
header("Connection: close");
?>

Ale systém volání neexistující adresy nechápu. Vytvořil bych, kdyžuž takhle divně, ten podadresář dřevo/okna/3m nebo jak to bylo a do něj bych šupnul ten 301.php. Nešlo by to ale nějak elegantnějš? Co zkusit aliasy?



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava ATP v 14.01.2008 12:48.

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: uli (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-14, 14:11

... prosím naťuknout s těma aliasama. Dík moc za předchozí info

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: ATP (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-14, 16:56

musíš napsat, co to vlastně má dělat a proč to směrování do podsložek

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: uli (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-14, 18:54

... tak jsem pátral a zkoušel jak pracovat s phprs a poadresáři a nakonec jsem se naučil nastavit .htaccess a udělal jsem to následovně:

RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^web.cz
RewriteRule (.*) [http://www.web.cz/$1] [R=301,QSA,L]
RewriteRule ^([0-9]*)-(.*).html$ view.php?cisloclanku=$1 [nc,L,QSA]
RewriteRule ^(volny-cas)(.*) volny-cas.php [nc,L,QSA]
RewriteRule ^(aktuality)(.*) lyzovani.php [nc,L,QSA]

nevím, jestli je to úplně správně, ale dělá to přesně to co potřebuji, web vypadá, že je rozdělen do podadresářů
např. [http://www.web.cz/volny-cas/lyzovani/bezky/]
a vše se mi zpracuje v rootu scriptem např. volny-cas.php a podadresare se předají pomocí $_SERVER["REQUEST_URI"] a s tím můžu dál pracovat.

asi to bude ještě chtít upravit regulární výrazy a možná mi tam i něco chybí, taky nevím, jak bude vypadat případné předávání proměnných, ale snad to bude vše fungovat a ještě to doladím.

Velmi bych uvítal rady, co je tam blbě, nebo co by bylo dobře upravit, či zda je to celé nesmysl a mělo by se to řešit jinak. Dík.

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: ATP (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-14, 21:13

já v tom furt vidím na phpRS nějakou zbytečnou složitost, asi furt nechápu jak to má u tebe fungovat :(

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: uli (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-14, 21:20

... tak jak udělám v phprs funkční podadresáře? Zkoušel jsem kde co a nic mi obstojně nefungovalo. Jde mi o to, když bude člověk například v [http://www.web.cz/auta/osobn]í/renault/clio/ aby se třeba jen umazáním clio v adresním řádku dostal do adresáře renault ... a přitom vše (obsah okna) fungoval v phprs.

Možná že to blbost a nesmysl, co jsem splodil, ale nic jinýho jsem tady na fóru nenašel ani mě žádný způsob nefungoval. Tohle zatím šlape, tak nevim.

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: ATP (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-15, 13:17

a co zkusit rubriky a podrubriky + rozbalovací menu?

:: Autobazar :: - nadpis bloku
osobní auta - 1 - 0 - #
- Audi - 1 - 1 - view.php?cisloclanku=20080101
- BMW - 1 - 2 - view.php?cisloclanku=20080102
- Citroen - 1 - 2 - view.php?cisloclanku=20080103
.
.
. atd....
nákladní auta - 2 - 0 - #
- DAF - 2 - 1 - view.php?cisloclanku=20080120
- Renault - 2 - 2 - view.php?cisloclanku=20080121
- Robur - 2 - 2 - view.php?cisloclanku=20080122

a jak dál?
1) Napíšu článek s nadpisem "Osobní vozy Audi" (šablona strict)
2) obsah článku bude:
- Audi 100 (s odkazem na článek view.php?cisloclanku=20080155, který bude o Audi 100 pojednávat)
- Audi A6 (s odkazem na článek view.php?cisloclanku=20080155, který bude o Audi A6 pojednávat)
.
.
. atd.....
případně ten článek nemusí být přímo o tom modelu, ale může jenom Audi A6 dělit na modrý, červený ...

ale furt mám nějakej pocit, že máš podsložky s .html souborama o každým autě zvlášť a chceš to nějak zabastlit do phpRS.
Na to bych šel s těma aliasama.
Vytvořit alias např. "osobni-audi-a6-modra" na soubor auta/osobni/audia/a6/modra.html
a aby se to zobrazovalo v layotu tvýho phpRS, tak na to odkazovat z nějakýho menu nebo seznamu
odkazem "showpage.php?name=osobni-audi-a6-modra"

Jinak fakt už nevím, co s tím chceš podnikat, jednou píšeš o dřevě, podruhý o autech a nakonec z toho vyleze velkosklad s eshopem na plinky - těžko radit.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava ATP v 15.01.2008 13:50.

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: uli (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-15, 14:57

:-) dřevo nebo auta, to byl jen příklad. Nejedná se ovšem o statický stránky, který do toho chci vecpat, ale o poměrně rozsáhlou databázi, resp. několik DB, které bych rád členil do podadresářů, takže články mi nevyhovují, a aliasy, nevím jestli je to to pravý ořechový, když to nebude statická stránka.

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: ATP (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-15, 15:10

tak už nevim :(

Re: Podadresáře, přesměrování a roboti - dotaz na odborníky
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-01-16, 09:54

Šlo by to aj cez mod_rewrite ale musel by si dosť zásadne prerobiť search (systém rubrík) + úpravy v databáze - zabezpečiť jedinečnosť názvu rubriky a identifikáciu podľa názvu. Ja som podobný problém vyriešil trocha inak. Spravil som SEO optimalizáciu na články a pridal som možnosť k článku pripojiť rubriku. Taký článok potom v detailnom zobrazení vysype zoznam článkov, ktoré daná rubrika obsahuje. Tým som dosiahol miesto škaredého URL rubriky: search.php?rsvelikost=sab&rstext=all-phpRS-all&rstema=1 URL rovnaké ako pre článok aj so SEO úpravou. Nemám síce prerobené stránkovanie v rámci rubriky, no to mi v tomto prípade nevadí. V akcii to možeš vidieť v katalógu na [http://www.kohaplant.sk/katalog.php] to čo vidíš sú články ktoré majú priradané kategórie. Všimni si linky po kliknutí na niektorú kategóriu, napr.: [http://www.kohaplant.sk/2007030006-ribezle] V tomto prípade je článok určitej šablony ako tovarová položka s nákupným košíkom. Táto úprava je IMHO oveľa jednoduchšia ako to čo chceš dosiahnuť a SEO optimalizácia je IMHO podobná. Cool uri + štruktúrované uri systémom adresárov mi pre phpRS nepríde moc vhodné riešenie. Snáď to bue v novej verzii default ;-) (podobne to má napríklad Drupal a takmer všetky komerčné a priofesionálne CMS).



Lituji, ale pouze registrovaní uživatelé mohou zasílat příspěvky do této sekce.
This forum powered by Phorum and designed by STaNBoSS.