phpRS 2.6.5 : phpRS Fórum
Toto fórum je určené výhradně k diskuzi o verzi phpRS v2.6.5.
phpRS - redakční a informační systém
Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: mat. (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-20, 10:35

Nevim, jaky pouzit...
Tak jsem si udelal takovou malou SWOT :) , kdyztak me opravte a doplnte. Diky.

Pro RS je myslim naprsto nezbytny takovy editor, protoze pokoud nema clanky psat pouze admin ale i lide, kteri neznaji html atd, tohle velmi pomuze.

Jaky pouzivate vy a proc??

FCK editor
+ výborné vkládání textů přímo z wordu
+ vynikající výstupní HTML kód, přehledně generuje tagy
+ validita vystupu (?)
- velky, narocny, pomaly?
- vkládání obrázků (od Michalka defaultne vypnuty „průzkumník“!) - zapnuty pruzkumnik obrazku - nezobrazuje nahledy, apod... problem s nastavenim konfigurace viz [http://www.phprs.net/forum/read.php?14,5185] - zvláštní chování v různých prohlížečích (někdy funguje všude, jindy ne), docela stabilně však alespoň na MSIE…

TinyMCE
+ výborné vkládání obrázků z obou galerií, případně dalších adresářů na webu (pouze díky nastavení cesty v konfig. souboru), zobrazuje v browseru primo i nahledy, vidite, co vyberete a nasledne i vlozite
+ funguje relativně stabilně ve prohlížečích MSIE i FF
- nepřehledný výstupní kód, tagy za sebou, atd...
- při přepínání Wisiwig Ano->Ne-> často doplní kód tagy navíc
(např. při překopírování seznamu z wordu do editoru a následném přepnutí jen na kód, doplní za jednotlivé položky v seznamu odstavce <p></p>…takže při přepnutí zpět na wysiwig se seznam zobrazí velmi roztahaný)

Tom_AG: Jen jsem se snažil odstranit ten bold. A povedlo se. :-)



Celkem upraveno 10×. Poslední úprava Tom_AG v 20.05.2005 15:44.

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: xsuchy09 (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-20, 10:51

Osobně volím TinyMCE pro jeho jednoduchou možnost zapnutí a vypnutí ... co vím, tak to v FCK nejde (nešlo) - už dlouho jsem ho nezkoušel, ale ten, co jsem sám jednu dobu používal, tak se muselo nastavit v configu, kdo ho chce a kdo nechce používat ... možnost vypnutí a zapnutí TinyMCE je vynikající ... nebo FCK už má taky něco podobného?
btw: vkládání obrázků TinyMCE je výborný ;-)

========================
WEB: Publikační systém WAMOS
SEO: SEO analýza zdarma
OPEN PROJECTS: Studentský portál VUT
HOSTING: WebGlobe.cz
ICQ: 313887644
EMAIL: xsuchy09(at)centrum.cz
========================

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: Epic Arborius (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-20, 14:57

taky si myslím že TinyMCE prozatím vede - co se týče zpracování textu tak má navrch FCK, ale v ostatních věcech - obrázcích, rychlost načítání oproti FCK atp. - je to lepší, jen ten kód, zvláště pak doplnění <p> mě štve, vypadá to pak úplně jinak, velké mezery ...

Epic Arborius
epic(at)mfantasy.org
[http://www.mfantasy.cz]
ICQ: 238-661-681

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: Michalek (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-20, 19:11

Nemyslete si, ze FCKeditor zastavam - to ani ne, spis ho distribuuju uz z tradice :-) Kdyz jsem hledal neco lepsiho nez html area, tak nic lepsiho nebylo.

Jenom bych chtel rict, ze kdyz se ve fckeditoru prepnu do kodu a zpatky, taky to dela dost velky kusy, obcas.
Co se tyce stability - jeste se mi nestalo ze by fck nefungoval (prubezne stridam firefox i ie)

--
[ SAFUS.EU | OFFLINE | FOREVER ]

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: mat. (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-26, 10:29

To FCKe: Bohuzel se mi stale nedari najit spravnz zpusob nastaveni DEFAULTNI cesty obrazku v IMAGE BROWSERU. Tez velka skoda, ze se nezobrazuji nahledy, podobne jako u TinyMCE...

ZAverem snad..
Kdo chce vkladat naprosto jednoduse a efektivne i efektne obrazka - tak urco TinyMCE
kdo chce mit stopro (?) validni kod a ten pripadne doplnovat tak FCKE (i kdyz i zde je to prepinani take s otaznikem)

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: jardach (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-26, 16:00

No, vyzkoušel jsem oba, a abych řekl pravdu, myslím si , že pro opravdové laiky nemající páru o html není vhodný ani jeden z nich.
Rozhodně nechci aby to vypadalo jako nějaká těžká kritika (sám bych neměl ani představu jak něco takového udělat), ale oba mají ještě příliš mnoho "much".
Problém je v tom, že pokud chci aby výsledný článek vypadal alespoň přibližně tak jak bych si představoval , neobejde se to bez zásahu do kódu. A to je (zvláště v TinyMCE), občas složitější, než psát to rovnou bez editoru (tedy v původním Phprs). TinyMCE také občas (zdá se mi že úplně náhodně) nefunguje v Mozille. U editoru FCKEdit bych si zase netroufal označit jej za wysiwig.
Situaci jsem vyřešil tak, že jsem lidem, kteří chtějí psát články stručně vysvětlil několik html tagů.(asi jim napíšu nějakou stručnou "kuchařku". Ono jich na jednoduché zformátování textu opravdu není potřeba moc). Alespoň si nevymýšlejí blbosti a články vypadají graficky poměrně jednoduše. Největší problém je asi s vkládáním obrázků. Občas, když se mi něco nezdá, tak to po nich upravím.
Jarda

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-26, 16:14

no tak ja tu kucharku rovnou pridam... nepotrebujete zadny editor...tech par tagu pochopi kazdy, odzkouseno na lidech...


aarticles.php, radka 218, 585 vlozena napoveda k tagum:

Citace:

<!-- napoveda //-->
<tr class=\"txt\"><td colspan=\"2\">&lt;p&gt;odstavec&lt;/p&gt;&nbsp;&nbsp;odřádkovaní(přechod na novou řádku)&lt;br /&gt;<br />
číslovaný (puntíkový) odsazený<br />
&lt;ol&gt; (&lt;ul&gt;)<br />
&lt;li&gt;první položka, čísluje se to automaticky&lt;/li&gt;<br />
&lt;li&gt;druhá položka&lt;/li&gt;<br />
&lt;/ol&gt; (&lt;/ul&gt;)<br />
&lt;blockquote&gt;&lt;p&gt;odsazeny odstavec&lt;/p&gt;&lt;/blockquote&gt;<br />
&lt;b&gt;<b>tučné</b>&lt;/b&gt; &lt;i&gt;<i>kurzíva</i>&lt;/i&gt; &lt;a href=\"http://www.stranka.cz\"&gt;stranka&lt;/a&gt;<br />
&lt;obrazek id=\"number\" nahled=ano zarovnani=vlevo/nastred/vpravo&gt;<br />number=cislo z galerie;<br />ještě muže být použito i \"externí=ano\"; pokud použijeme ext.gallery
</td></tr>



zatraceny smailici.. :-(


EDIT: odzkouseno pouze v phpRS 265

-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava JanVar v 26.05.2005 16:16.

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: jardach (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-26, 16:44

No to je přesně ono. Už je to tam. Díky

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-26, 17:48

trochu OT...
on ani ten "Texy" neni tak uzasny... stale si neco pamatovat... :-(

osobne jsem tu kucharku vyzkousel na lidech, kteri jsou pouhymi uzivateli PC (ve svem oboru jsou to ale spickovy odbornici). Nic se nemusi ucit a napovedu maji rovnou pri psani clanku. Tim mi odpadla nutnost kontrolavat po nich clanky, ktere dokazi napsat bez potreby takovych zrudnosti, jako je M$Word a pak to rovnou "cut and paste"...



-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: Wysiwyg editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: mat. (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-26, 21:42

To se mi libi, resi se tu wysiwigy a nakonec to dopadne navodem na tagy.. :-D ALe proti gustu...
Osobne si myslim, ze prave pro lidi, kteri neznaji a nezajima je html, je psani nejakych divnych znacek do textu velmi komplikovane a odradi to. Stopro ty nejvetsi laiky. WhatYouSeeIsWhatYouGet (ted se divam, ze jsem spatne napsal titulek: ) jsou proste pro tohle reseni. Ale nejsou samospasitelna, jde o to vybrat ten "nejlepsi" z "nejhorsich". Asi proto tohle vlakno.
A nebo proste wysiwyg na 6radku:) [http://www.jakpsatweb.cz/priklady/wysiwyg.html]

Re: Wysiwig editor ve 265 - srovnani FCKEdit a TinyMCE, pripadne dalsich
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-05-27, 14:51

na úvod si dovolím citovat autora

"WYSIWYG editor zobrazuje dokument během editace takové podobě, v jaké bude vytištěn, zobrazen na webu atd. Příkladem takového editoru je Word.
Tento druh editorů zažil v oblasti správy internetového obsahu skutečný boom. Kdo by také odolal jejich vizuálně atraktivnímu prostředí a myšoidnímu ovládání. Díky programátorům šikovných komponent se jejich implementace stala hračkou a dnes je nabízí každý CMS. V praxi se však ukazuje, jak jsou jejich přednosti jen zdánlivé.

WYSIWYG se pro web nehodí
Web má totiž docela jiná specifika než tištěný dokument. Zatímco u tiskovin je prioritou vizuálním uspořádání (ze kterého si lidský mozek odvodí strukturu, tj. co je nadpis, co je text a co je popiska obrázku), u webu je základem struktura.
S vizuálním editorem se vlastně neustále svádí boj. Nejprve bojuje tvůrce administračního rozhraní, který se jej snaží přinutit generovat použitelný kód. Poté s ním bojuje samotný uživatel, který se snaží s využitím plné škály dostupných barev a fontů vytvoří hrozivou stránku. Následuje snaha ořezat možnosti editoru, kterou střídá další touha uživatele využít jeho plný potenciál.
Současné WYSIWYG editory se pro web zkrátka nehodí. Prohlašuji to s vědomím autora několika administračních rozhraní, které jej využívají. Potřeboval jsem přijít s vhodnějším nástrojem a tak vzniklo Texy!"

konec citace, případný odkaz na ovládání [http://www.texy.info/cz/syntax]

Z toho je vidět, on ani Texy není plnohodnotný WYSIWYG. A uživatel si těch pár značek zapamatovat také musí. Tak proč by nepochopil těch několik málo tagů...

přeji pěkný zbytek týdne

-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Lituji, ale pouze registrovaní uživatelé mohou zasílat příspěvky do této sekce.
This forum powered by Phorum and designed by STaNBoSS.