phpRS 2.8.x : phpRS Fórum
Toto fórum je určené výhradně k diskuzi o verzích phpRS v2.8.x.
phpRS - redakční a informační systém
Troj-jazyčný web
Zaslán uživatelem/kou: cuco11 (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-14, 19:36

Ahojte,
chcem sa opytat, potrebujem urobit web ktory by mal byt v troch jazykoch: slovensky, anglicky a rusky. Problematiku viacjazycneho webu som si precital a s 3 samostatnymi PHPRS systemami som zmiereny. Zaujima ma ako sa bude chovat mysql ked to bude pod jednou databazou rozlisovane predponami, ake kodovania pouzit aby to zvladlo aj rustinu,bez chaosov s diakritikou. Je to vôbec mozne, rozbehnut PHPRS rusky?

Re: Troj-jazyčný web
Zaslán uživatelem/kou: Michalek (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-14, 19:44

V mysql jde nastavit kodovani primo pro urcite pole, takze to neni problem. V soucasnosti mam tabulku rs_clanky a mam v ni v jednom zaznamu vedle sebe rustinu, anglictinu a cestinu. Bez problemu.

--
[ SAFUS.EU | OFFLINE | FOREVER ]

Re: Troj-jazyčný web
Zaslán uživatelem/kou: cuco11 (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-14, 19:48

To: Michalek

Dakujem za expresnu odpoved, az to budem realizovat urcite narazim na dalsie problemy a budem "otravovat".

Re: Troj-jazyčný web
Zaslán uživatelem/kou: Michalek (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-14, 20:13

Mam za sebou par vicejazycnych webu v phpRS a trosku se rozepisu.

Princip vice na sobe nezavislych phpRS s ruznou predponou jsem zavrhl hned na zacatku; mit tri administrace a spravovat to pres ne, to je dost silene.

V databazi mam treba policko "uvod", to jsem rozmnozil na tri uvod_cz, uvod_en a uvod_ru (z toho vyplyva i zmena insertu, updatu a formularu v administraci). Takhle se vsemi policky, ktere musi byt vicejazycne.

V config.php jsem zavedl promennou $rsjazyk="cz"; a vsechny skripty, ktere vybiraji z databaze ve venkovni sekci jsem prepsal asi takhle: select uvod_".$GLOBALS["rsjazyk"]." as uvod from ".$GLOBALS["rspredpona"].".

S tou promennou v config.php je to pripad, kdy to jede na vice domenach; treba bgv.cz/en, bgv.cz/cz a bgv.cz/ru. Tam se proste vytvori nejdrive jedna instalace s upravenou databazi, pak se zkopiruje do jineho adresare, prenastavi se jazyk a jede to ze stejne databaze.

V pripade, ze by to melo jet pouze na bgv.cz, lze to resit pres cookies; tzn $rsjazyk nastavovat pres cookies (default treba cz a kdyz zmena tak en nebo ru).

Samozrejme osetrit, ze se clanek zobrazi v te mutaci jen kdyz je vyplnen jeho titulek atd; to uz ale neni problem.

Dovolim si odkaz na reseni pres cookies: [http://www.nmf.cz/rcf/]
Reseni pres config.phpnemohu zatim z urcitych duvodu ukazat.

Vsechno jede samozrejme na utf-8; je s tim nejmene problemu. V databazi ma uvod_cz nastavene kodovani utf8_czech_ci, ru a en mutace maji utf8_general_ci.

Na zaver screen administrace a phpMyAdmina.
[IMG]http://img164.imageshack.us/img164/1751/vicejazykov3.th.png[/IMG]
[IMG]http://img219.imageshack.us/img219/6205/myadminnc6.th.png[/IMG]

PS: Proc jsem to sem napsal? Treba az to nekdo bude delatim, pomuze mu to.
PPS: Právě finišuju s jedním cz/en/ru webem. Samozřejmě že kód poskytnout nemohu, ale mohu poradit, takže směle do toho :-) Třeba převod azbuky na "seo link" v latince by se mohl hodit. Azbuka v url totiz nedela moc dobre veci :-)

--
[ SAFUS.EU | OFFLINE | FOREVER ]



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava Michalek v 14.08.2006 20:25.

Re: Troj-jazyčný web
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-14, 20:54

Tak ja mám za sebou tiež jednu komerčnú hardcore implementáciu multilangu SK/EN/ES/DE. Prekopal som komplet phpRS 2.8.0 a v administrácii to vyzerá presne tak isto ako v bežnom phpRS, akurát pri každom multilang poli sú vlajky, ktorými za pomoci JavaScriptu prepínam zobrazenie inputov a textarea pre konkrétny jazyk. Prepísanie frontendu je riešené tak, že systém aj pri prepnutí jazyka zostane na aktuálnom článku, ankete a pod. Systém je veľmi podobný tomu čo tu popísal Michalek. Samozrejme beží to tiež na UTF. S azbukou ale skúsenosti zatiaľ nemám :)
BTW: nepomôže pri SEO linkoch v azbuke iconv?

Re: Troj-jazyčný web
Zaslán uživatelem/kou: Michalek (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-14, 21:20

iconv není všude standardem; jinak by to přes něj asi šlo (v životě jsem nezkoušel ani nezkoumal, jen četl)
PS: S tím javascriptem dobrý nápad; ale nechám to tak jak to mám; má to být blbuvzdorné a statické; pokud bych to ale dělal pro učitele, určitě bych to přes vlaječky s javascriptem udělal ;-)

--
[ SAFUS.EU | OFFLINE | FOREVER ]



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava Michalek v 14.08.2006 21:21.



Lituji, ale pouze registrovaní uživatelé mohou zasílat příspěvky do této sekce.
This forum powered by Phorum and designed by STaNBoSS.