Ostatní témata (Off Topic témata) : phpRS Fórum
Máte problém s konfigurací počítače? Hledáte nejlepší webhosting pro vaši aplikaci? Nevíte si rady s nějakým zajímavým programátorským oříškem? Týká se dotaz fóra? ... Pokud ano, tak je toto diskuzní fórum určeno právě vám.
phpRS - redakční a informační systém
reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-22, 16:46

navazuji na thread [http://www.phprs.net/forum/read.php?28,6192] kde mi byla vytknuta má reakce.

Takže něco málo o mě (nebojte, nebude to CV...)
S počítači pracuji zhruba od roku 1984. Ano, můžete se tomu smát stejně, jako se směje moje dcera. O mé zálibě uchovávat některé staré počítače (funkční) pohrdavě říká "hlavně, že tu máš vykopávky".
Ano, mám vykopávky z dřevních dob prvních 8 a 16bitových počítačů a také z dob pozdějších. Jako příklad uvedu "Robotron" a nebo "IBM 8086".
To vám mladším ale asi moc neříká. No nevadí.

Dnes je převážná většina uživatelů zvyklá pouze klikat myší, aniž by přemýsleli, co vlastně dělají. Hlavně že mohou "klikat".
Je to bohužel zaviněno monopolem jediné firmy, státní správou a sdělovacími prostředky.
Přesně ve stylu, kdo nemá poslední Windows, není "IN" a nemůže s námi komunikovat.

Tím nechci říci, aby si každý okamžitě začal instalovat OS typu "*nix" (Linux). Jen tím chci říci, že by si každý měl napřed rozmyslet, zda používat programy, které nejsou zrovna za peníze a autor programu ho dává veřejnosti s vědomím, že bude užitečný i pro ostatní.
Pak ale nemůžeme očekávat, že se ti, kteří již o počítačích a programech něco vědí, budou neustále zaobírat odpovídáním na dotazy začátečníků, kteří jsou pohodlní (líní) si cokoliv dohledat.

V tom případě mají začátečníci dvě možnosti.

možnost první:
používat software, který je prodáván firmou, která program vyvíjí a udržuje, případně i nainstaluje, ovšem za úplatu.

možnost druhá:
použít software, který autor vydá ve volné licenci, ale pak musí uživatel zapojit sám sebe do možnosti sebevzdělávání.

Sebevzdělávání není o tom, že se zeptám. Je to o tom, že se pokusím nejdříve získat co nejvíce informací, které mám volně dostupné na internetu (a pochopit je). A věřte mi, že i to sebevzdělávání něco stojí. V tomto prípadě váš volný čas, o který připravíte sebe, přítelkyni, svoji rodinu, atd. (Time is Money).
Sám tak nějak ze zvyku občas procházím fórum (klidně i na úkor vlastního spánku), aniž bych cokoliv hledal. Prostě si jen tak čtu, co kdo řešil a vyřešil/nevyřešil. Je to opravdu tak těžké, si nejdříve přečíst už dříve položené dotazy a odpovědi na ně? Já myslím, že ne. Je to jen pohodlnost a lenost dnešních uživatelů, kteří jsou naučeni, že jen klikají myší a ten "rádoby" OS za ně pracuje (občas).

A než mne někdo napadne, že si mohu založit *Vlastni* a *placené* fórum, měl by se trochu zamyslet sám nad sebou.
Co očekává uživatel od programů, vydávaných v licenci GNU? Pouze to, že přijde *zadarmo* k software, a nebo k programu, který je kvalitní, ale občas vyžaduje samostatné myšlení a vlastní iniciativu. Osobně dávám přednost vlastní iniciativě. Nejen že podporuje myšlení, ale také podporuje sebevzdělávání. A to je to, oč tu běží...


těším se mna plodnou diskuzi.
pěkný zbytek týdne...

-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: Michalek (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-22, 17:17

možnost třetí: software ukrást :-D
Jinak nemám co dodat; imho je to přesně tak

--
[ SAFUS.EU | OFFLINE | FOREVER ]

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: mirasr (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-22, 19:10

Rozhodl jsem se také reagovat.
Zatím sice patřím do té skupiny něco mezi. Umím si vyhledat v phpRS co se má upravit, pokusím se s tím hnout, ale v 90% případů to končí krachem :-) a pak se ptám, někdy i na základní věci. Ale PHP se postupně učím (sice jen v phpRS, na své vlastní skripty si ještě netroufám), a to někdy i na úkor přítělkyně a dalších řekl bych důležitějších věcí. Nebál jsem se i něco investovat, jak do knihy o PHP od pana Koseka, tak i své volné minuty a následně i docela mastné další minuty vytáčeného připojení, při prohledávání fora o phpRS.
Ale k věci. Jsem velmi velmi šťastný, že tu je někdo tak ochotný pomáhat. Nedovedu si představit, že by JanVar, Michálek a další měli placené forum. Myslím, že by pak celý phpRS šlo tak akorát někam. A proto se přikláním na jejich stranu a spíš odsuzuji ty, kteří sami soudí.

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-22, 19:19

mirasr napsal/a:
-------------------------------------------------------
jen te mirne opravim....
ne Koseka ale Koska... Jirka Kosek (sklonujeme Jirky Koska... :-) ) je velice fajn clovek... a jeho web je pro mne stale prinosem, i kdyz uz davno nejsem zacatecnik (bohuzel, nebo bohudik. Ja ti ted ani nevim... :-) )

jinak za sebe dekuji. Snazim se pomoci, ale jak pravi klasik...
"Je marné snažit se pomoci někomu, kdo se nesnaží pomoci si sám"




-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: mirasr (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-22, 19:34

Pardon, nějak se mi tam to -e- přimíchalo :o)

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: martinf (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-22, 22:26

Stále více přibývá příznivců phpRS. Stále více webmasterů sahá po tomto systému, který jim umožní dát svým stránkám úroveň, na kterou by sami nedosáhli.
Já sám jedu na phpRS přes rok a dobře si pamatuji, že se v minulém fóru řešili obecně složitější problémy než ve fóru novém. Skoro denně se zde objevují nové nicky a z otázek je zřejmé, že se mnozí dříve ptají než by hledali ve fóru (i starém) či četli dokumentaci.
Je pravdou, že si musí všichni uvědomit, že to bez vlastní snahy nepůjde. Naopak si mi, co už víme jak na to, musíme uvědomit, že se zde občas objeví provařená a mnohokrát řešená otázka. Není však vždy nutné reagovat tam, že si tázající musí připadat jako největší blbec na světě.

Aktivně se na netu zapojuji i do jiných diskuzí a i tam se naráží na opakované dotazy. V tu chvíli zasahuje moderátor fóra a přidá link správným směrem.
Těm, co s phpRS začínají mohu poradit jen jedno - chce to hodně času, hledání nejen zde ve fóru a zkoušení na locale. Pokud na to nemáte čas, trpělivost či chuť, na phpRS zapomeňte a dělejte web třeba ve Wordu či Front Page. Je pravda, že tak budete daleko od možností, které nabízí phpRS, ale takový je život.

Martin Fous [http://www.zsjvm.cz]

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-23, 01:07

martinf napsal/a
------------------------------------------

>... Není však vždy nutné reagovat tam, že si tázající musí připadat jako největší blbec...

IMHO si myslim, že je potřeba právě takhle reagovat (vlastní zkušenost). Když vás budu učit plavat někde na dně vypuštěného bazénu, tak se nikdy plavat nenaučíte. Zatím co, pokud vás hodím do vody, kde nedosáhnete nohou na dno, tak se ke břehu v zájmu vlastního života vždycky nějak doplácáte. A to už je potom jen krůček k tomu, že se přestanete té vody bát. Přeneseno do reálu: "kdo nechce, hledá výmluvu, kdo chce, hledá způsob, jak na to"

> Aktivně se na netu zapojuji i do jiných diskuzí a i tam se naráží na opakované dotazy...

nebojte se, také sleduji spoustu diskusních skupin a do nemála z nich aktivně přispívám. Bohužel se stále ukazuje, že např. Google nebo Jyxo spoustě lidí nic neříká. Než by strávili pět nebo deset minut na správné formulování svého dotazu pro vyhledávač, raději položí do konference dotaz, který se řeší zhruba dvakrat týdně a je na něj spousta odpovědí i s odkazy. A potom čekají dva dny, než jim někdo odpoví. Opět jde o vlastní poznatky ze života; Uživatel si raději zavolá na HelpDesk, než by se podíval do nápovědy k programu, kde je celý postup popsán (a jedná se o programy placené, s plným helpem).

> Těm, co s phpRS začínají...

ano, tady souhlasím. Chce to hodně trpělivosti a vlastního snažení. Nemám v žádném případě potřebu neporadit někomu, kdo se sám snažil svůj problém vyřešit, ale neuspěl. A takových lidí si myslím je v komunitě kolem phpRS spousta.
Vím, že každý z nás někdy nějak začínal. Ale pokud se nebudu sám snažit, tak to za mne nikdo nevyřeší. Může mne pouze postrčit správným směrem, ale zbytek už musím zvládnout sám. Je potřeba pochopit, že každý, kdo ví a zná, má také svoje denní starosti a svoji práci a pochopitelně se dalším věcem věnuje ve svém volném čase ( třeba na úkor ostatního. *Upozorňuji, že si nenechávám platit za zde poskytnuté rady*).

Tím nechci nikoho odradit od užívání phpRS. Naopak. Ale nemůžete od nikoho očekávat, že vám věnuje svůj čas. Myslím, že současná pravidla tohoto fóra jsou docela výstižná ( Michálek dobře zapracoval :-) ), stojí za přečtení.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A tak mi nezbývá, než začínajícím uživatelům tohoto skvělého CMS doporučit jedinné.
Přečtěte si všechny textové soubory, které jsou součástí každé oficiální verze (klidně i 3x, pokud tomu neporozumíte napoprvé). Podívejte se na stránky supersvěta, kde jsou velice poučné články, třeba o MySQL (13 lekcí, navíc česky a Jirka to psal skoro jako pohádku (sám jsem si to se zájmem přečetl, i když jsem to nepotřeboval)), nebojte se sáhnout po vlastní instalaci serveru (oni ty různé phphome nemusí na vašem systému pracovat), čtěte fórum, spoustu věcí už řešili a vyřešili lidé před vámi, prostě nevzdávejte to. PhpMyAdmin je skvelá věc, ale MySQL pochopíte nejlépe, když si do ní sáhnete z příkazové řádky. Pak poznáte její možnosti.

Jde o vás a vaše vědomosti, které vám už nikdy nikdo nevezme. Nespoléhejte se jen na to, že to naklikáte myší. A neříkejte si, že to nepotřebujete, že jste jen uživatelé. Nemusíte věděť, jak a proč počítač funguje, jak se to snaží vštípit do hlav uživatelů různé časopisy a příručky. Důležité je vědět, jak fungují aplikace, které používáte. Teprve potom je využijete naplno a ke své plné spokojenosti.


Přeji všem začátečníkům v phpRS hodně úspěchů. A nebojte se toho. Zkuste si to nejdříve u sebe doma na vlastním počítači. Jedině tak máte možnost pochopit tenhle výborný a pružný CMS. A hlavně bez nutnosti připojení k internetu. Ono, dělat stránky ve wordu není to pravé ořechové...

Držím vám palce a přeji pekný weekend

-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: eva (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-26, 11:44

Jsem taky moc ráda, že tady fórum je. Ale když odpověď nenajdu (čtu průběžně poctivě všechno, co se tu napsalo), tak po přečtení některých reakcí na dotazy začátečníků se už raději sama na nic neptám. Možná to má souvislost s tím, že jako dítě jsem se při kurzu plavání málem utopila a od té doby se bojím hloubky. ;-)
Odpověď, že to jde udělat a že jsem líná, by mi stejně v ničem nepomohla. (td)



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava eva v 26.04.2005 11:50.

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: Michalek (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-26, 12:56

2 eva: no a v podstate to je cil, driv se na to fakt zkusit podivat a ne se hned na zacatku zeptat... :-)
PS: Ta minula verze s anglictinou byla cool :-)

--
[ SAFUS.EU | OFFLINE | FOREVER ]

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-26, 20:01

eva napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Jsem taky moc ráda, že tady fórum je. Ale když odpověď nenajdu (čtu průběžně poctivě všechno, co
> se tu napsalo), tak po přečtení některých reakcí na dotazy začátečníků se už raději sama na nic neptám.

Tak. A v tomhle dělate velkou chybu. Pokud se snažíte si sama pomoci, pak většinou bývá i subject dotazu formulován poměrně specificky a na vás dotaz určitě někdo odpoví. A rozhodně ne tím, že jste hloupá, protože pak dokážete váš problém poměrně dobře popsat.

Ale sama uznejte, že subjekt, ve kterém je napsáno "Jsem Lama", případně "Pomooooooooc" pouze vypovídá o tom, že tazatel se vůbec nesnažil.

Jinak vám držím palce a věřím, že vám phpRS prináší užitek a radost z poznání nových věcí.



-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: reakce na vlákno specfce, hodne OT...
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2005-04-27, 00:51

Heh, zaujímavé vlákno. Som rád že sa o tom diskutuje, je dobré dať najavo, že si za pravidlami stojíme, pretože až vtedy začnú naozaj platiť. Rešpektovanie určitých pravidiel v konečnom dôsledku uľahčí veľa zbytočného trápenia práve budúcim nováčikom , ktorí sa budú snažiť niečo zmysluplné v tomto fóre nájsť - ale samozrejme nielen im. Druhá vec je úplne ich neodradiť hulvátstvom. Nováčikom by som odkázal len toľko: Ak vás niekto urazí alebo sa vás niekoho komentár dotkne, zamyslite sa prečo tak reagoval, ale HLAVNE, neberte to moc osobne.

Ak si myslím že niekto má na fóre totálne blbý prístup - snažím sa riešiť "upozornenie" najprv cez súkromnú správu (niektorí vedia), až potom keď to nezaberá - verejne vo fóre, tak aby bolo jasné čo nie je "košér".

Eva: prosím Ťa, neboj sa pýtať! Za otázku sa nemusíš báť, ani že ťa niekto spucuje. Žiadna otázka nie je hlúpa, ide len o prístup k problému a rešpektovanie určitých pravidiel. A navyše - nikto tu nie je BIG BOSS - okrem majiteľa týchto stránok a Michálka, no tí sú vpohode, inak by nerobili phpRS pod GPL. :)

JanVar: Z80a bol moj prvý CPU. SHARP MZ-800 :) a BASIC, asembler a C v textovom režime :) - oprava, prd C, pascal to bol, LOL



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava pa3k v 29.04.2005 16:36.



Lituji, ale pouze registrovaní uživatelé mohou zasílat příspěvky do této sekce.
This forum powered by Phorum and designed by STaNBoSS.