Ostatní témata (Off Topic témata) : phpRS Fórum
Máte problém s konfigurací počítače? Hledáte nejlepší webhosting pro vaši aplikaci? Nevíte si rady s nějakým zajímavým programátorským oříškem? Týká se dotaz fóra? ... Pokud ano, tak je toto diskuzní fórum určeno právě vám.
phpRS - redakční a informační systém
Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: Kryšpín (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-05-25, 23:30

Zdravím
Mám tenhle problém a nedokážu na něj nějak najít odpověď. Všude jsou srovnávací testy všeho možného, například flash disků, monitorů a tiskáren, ale já bych potřeboval srovnat tak trochu hrušky s jablky, potřebuju vědět, jeslti je rychlejší flash disk na usb, nebo malý klasický externí disk s plotnami, (malého rozměru - kapesní řešení, otáčkami kolem 5000 - možná že mají i méně - a rovněž připojený a napájený jen přes usb).

Proč se ptám - přecházím často mezi kompy a mám na flash disku jakési přenosné vývojové pracoviště, webový server včetně PHP a MySQL, a mail serveru, dále FTP, psPAD, HeidiSQL, helpy, Firefox, Operu a tak dále. Nyní jsem v situaci, kdy se mi to na starou flashku už nevejde a musím si asi koupit větší. Ale rychlá flash paměť vychází přibližně stejně jako mnohem (datově) větší externí disk s uvedenými parametry.

A já nějak nedokážu nikde vyčíst, které řešení bude pro tento účel rychlejší. Možná se jenom neumím koukat, nebo správně hledat. Ale třeba s tím někdo z Vás má praktické zkušenosti. Současné možnosti mé flash paměti (corsair Voyager 1G) sice jsou použitelné ale není to nic oslnivého, často to docela zdržuje.



Hepbegclub | Čáslavsko | MN Čáslav

Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-05-26, 23:42

odpovím asi takhle, vzhledem k tomu, že Flash je běžná paměť, kde se nic netočí (plotny) a nevystavuje (hlavičky), bude IMHO vždy rychlejší. BTW, tím, že nemá pohyblivé části i bezpečnější, ale i to je relativní.
Dnes se klasická CF karta 8GB Ultra III je někde okolo 1900,-. K tomu čtečku za cca 250,- a není potřeba žádné napájení, což se nedá říci o všech ext discích na 100%. No a potom je to jinde i váhově a když nedej bože upadne na zem, tak na 99% vydrží, oproti klasickému disku

-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: MirekS (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-05-27, 08:15

ja bych s tim uplne nesouhlasil, nebot pevne disky dnes dosahuji rychlosti cteni pres 100MB/s, zatimco flasky 20MB/s, takze pevny disk je rychlejsi, pokud se jedna o "velke" nefragmentovane soubory - zpomaleni se projevi az kdyz musi seekovat
navic flash pameti maji vazny nedostatek - omezeny pocet zapisu cca 1000x, takze pokud je cely OS na flashce, tak brzy dojde k jejimu "zniceni" (1000 zapisu se brzy provede napr na fat tabulce)

Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-05-27, 12:24

Sú dve základné parametre pre rýchlosť, ktoré by ťa mali zaujímať:
- prístupová doba
- rýchlosť sekvenčného čítania/zápisu

Pre väčšinu operácií je podstatná práve prístupova doba, pretože napríklad databáza alebo operačný systém pri typickom využití číta malé súbory rozmiestnené po celom disku. Väčšinou sa potom čaká na presunutie čítacích hlavičiek disku.

Rýchlosť sekvenčného čítania/zápisu je zas dôležitá ak pracuješ s obrovskými veľkosťami súborov, kde nie je podstatná prístupová doba ale práve rýchlosť prenosu. Typicky pri editácii videa - číta sa len jeden súbor, zato pomerne veľký objem dát.

USB flashky bývajú dosť pomalé v rýchlosti zápisu. Niekde medzi klasickým diskom a flash pamäťou je SSD. [http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Pevn%C3%A9+disky%5CUSB%5CSSD]

Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-05-27, 21:15

njn, jenže ty SSD jsou Expresky, já vím, dneska to umí každý nový NB, ale např. velké PC ne! A Kryšpínovi jde hlavně o tu přenositelnost, a když vezmeme poměr cena/výkon/obsluha, já si nemohu pomoci, ale mně ta CF-ka s jednoúčelovou čtečkou přijde jako nenáročné řešení. Navíc, ono tam těch zápisů asi nebude tolik, nejvíce bude čtení.
Ale stejně záleží na Kryšpínovi, pro co se rozhodne!

-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: Kryšpín (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-05-27, 23:04

--> No, já tam pochopitelně čtu/zapisuju spíše ty malé soubory soubory: phpRS, soubory databáze, která k tomu náleží. Na té flashce mám komplet webový server asi s patnácti phpRS ;-) Ale výše uvedená hodnota zápisu max 1000* mi přijde snad až příliš nízká. Tohle by se IMHO u mě už snad muselo projevit, na té flash paměti to mám už asi dva roky a zatím se mi nic neztratilo (tedy může hned zítra já vím).

--> Jo, spíše se pohybuju (ne výhradně) u velkých PC a možnost to nosit v kapse, je hodně podstatná. Ale já spíše plánuju flash disk, už vzhledem k jeho miniaturnosti a jednoduchosti (navíc to mám vyzkoušené), ten druhý bych bral jen v případě že by ta rychlost narostla několikanásobně. (tedy ne o 10%, to mě nevytrhne)

jinak díky za reakce

Hepbegclub | Čáslavsko | MN Čáslav

Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: MirekS (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-05-28, 07:49


Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: ATP (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-06-02, 22:02

No, co je v těch "stodolarovejch" noťasech pro Afriku od MS? Tuším, že nějaká maxiflash, aby to děcka nerozbily. Tož by to mělo nějakou chvilu vydržet.

Re: Co je rychlejší flash disk, nebo klasický?
Zaslán uživatelem/kou: JanVar (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2008-06-03, 02:12

ATP napsal/a:
-------------------------------------------------------
> No, co je v těch "stodolarovejch" noťasech pro Afriku od MS? Tuším, že nějaká maxiflash, aby to
> děcka nerozbily. Tož by to mělo nějakou chvilu vydržet.

4 GB SSD (solid state drive)

-- JaV ---- [http://www.hades.cz] ---- security by obscurity ---------------------------------------------
motto:
It's OK to be ignorant; it's not OK to play stupid.
But it's simply not efficient for us to try to help people who are not willing to help themselves.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Lituji, ale pouze registrovaní uživatelé mohou zasílat příspěvky do této sekce.
This forum powered by Phorum and designed by STaNBoSS.