phpRS 2.8.x : phpRS Fórum
Toto fórum je určené výhradně k diskuzi o verzích phpRS v2.8.x.
phpRS - redakční a informační systém
Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: e.l.e.n.k.a (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:12

Zdravím

Doufám, že se neptám na něco, na co je již zde odpověď, ale hledala jsem hodně dlouho a nic...

Můj problém spočívá v tom, že vyhledávání je citlivé na velikost písmen. Všimla jsem si, že na www.supersvet.cz to vyhledává bez citlivosti na velikost písmen (můžete si vyzkoušet hledat bIsT a najde vám to BIST konferenci). Z tohoto důvodu jsem aktualizovala své phpRS z 2.6.5 na 2.8.0 a říkala jsem si, že to bude vyhledávat bez citlivosti, ale vyhledává to pořád stejně... Může mi prosím někdo poradit, jak zařídit vyhledávání jako na www.supersvet.cz (tj. bez citlivost na velikost písmen)?

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:26

Divné, phpRS predsa vyhľadáva bez citlivosti na veľkosť znakov... Akú používaš databázu?

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: e.l.e.n.k.a (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:31

Ahoj

Používám normálně MySQL. Link na můj blog s phpRS psát nechci, ale třeba kamarádovy na www.mcontrollers.com to dělá také.

Díky že se staráš :-).

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: Kubajs (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:34

Myslím, že se pa3k ptal v jakém kódování je ta databáze.

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: e.l.e.n.k.a (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:35

Tak to je windows-1250. U mě určitě, u kamaráda myslím také.

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: smiko (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:41

Ste u rovnakeho poskytovatela ?

Kubajs: Kodovanie databaze nema na rozlisovanie pismen ziaden vpliv. LIKE je velkostne zavisle iba ak sa pouzije ako BINARY

____________________
smiko.host.sk/phprs/

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: e.l.e.n.k.a (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:44

Ano, jsme - FORPSI (www.forspi.cz). Myslím, že patří k nejlepším.

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:48

Zaujímala ma verzia MySQL, prípadne mysqli. Kódovanie asi na to vplyv mať nebude, no tipoval by som na nejaký problém s databázou. Defaultne je MySQL nastavená tak aby nerozlišovlala veľkosť písmen Ako je nastavené COLLATE? Pozri sem: [http://mysql.com/doc/refman/5.0/en/case-sensitivity.html]

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:52

e.l.e.n.k.a napísal/a:
-------------------------------------------------------
> Ano, jsme - FORPSI (www.forspi.cz). Myslím, že
> patří k nejlepším.


Nechcem ti brať ilúze ale čo sledujem fóra tak myslím, že tento hosting patrí skôr k najhorším, horší je snáď už len banán...

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: smiko (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 09:54

heej. Patrik, presne si to odhadol.

Takze to prelozim. pozri si v akom kodovani mas tabulky v DB. ak je na konci _cs tak je to zle a vtedy to je zavisle na velkosti pismen. Musis tam mat _ci

Inak na Forpsi su tu same staznosti. Ked je nejaky problem s databazou tak vacsinou sa vzdy dojde na to, ze uzivatel ma stranky u Forpsi.

____________________
smiko.host.sk/phprs/

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: Kubajs (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 10:08

smiko napsal/a:
-------------------------------------------------------
> ak je na konci _cs tak je to zle a
> vtedy to je zavisle na velkosti pismen. Musis tam
> mat _ci
>
> smiko.host.sk/phprs/

Tohle jsem měl na mysli, asi jsem se ptal špatně.

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: smiko (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 10:22

Tak potom sa ospravedlnujem. Malo ma to hned napadnut :)

____________________
smiko.host.sk/phprs/

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: pa3k (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 11:38

Takže vieme čo chybu spôsobuje, otázka je ako táto chyba mohla nastať. Nedokáže to phpRS nejako automaticky ošetriť?

<OT>
Ešte malý OT ohľadne kvality hostingu FORPSI: nájdu sa určite aj spokojní užívatelia a horší od nich je určite ešte PIPNI ;-D
</OT>

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: smiko (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 12:06

Chyba moze byt dvojaka a nijaka ina.
Bud to nastaliv standardne Forpsi alebo si Elenka zvolila kodovania databazy podla toho, ze v kodovani bolo napisane czech cp1250_czech_cs. V domnenke, ze to bude priamo pre ceske znaky si nevsimla alebo nevedela, ze tam je _cs.

Takze to treba trocho osvetlil.
Medzi general kodovaniami a narodnymi kodovaniami je jedniny rozdiel len v tom v akom poradi zaobchadza s abecedou. klasicky priklad znak Ch, general ho rozdeluje do dvoch pismen, ale v narodnom jazyku je to brane ako jedno pismeno.

Dolezity zaklad je nastvit spravne kodovanie (porovnanie) uz pri tvorbe databaze, pretoze vsetky tabulky a stlpce sa riadia podla tohoto zakladneho. A je lepsie spravit jedno nastavenie ako neskor prehadzovat kazdy stlpec. To by bolo o nervy


Patrik:

co sa tyka osetrenia pre phpRS. nepovazujem to za dobry napad. Znakovo zavisle a znakovo nezavisle narodne jazyky sa mozu v buducnosti menit a je len na vyvojarovi databazoveho systemu ci ho tam prida alebo nie. Preto odporucam ponechat situaciu tak ako je, len by bolo dobre napisat nejake rozsirene pokyny pri tvorbe databazy na co vsetko si je dobre davat pozor, resp. co jak nastavit aby to bolo spolahlive.

____________________
smiko.host.sk/phprs/

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: Michalek (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-15, 12:09

Prosím, hostingy nechte stranou, to je zas diskuze na strašně dlouho a bez výsledku, každému vyhovuje něco jiného a proč mu to brát.

Řekl bych, že poslední příspěvek to vysvětlil a pokud už k tomu nemá nikdo co říct, počkáme na vyjádření e.l.e.n.k.y; ok?

--
[ SAFUS.EU | OFFLINE | FOREVER ]

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: e.l.e.n.k.a (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-17, 20:44

smiko napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Takze to prelozim. pozri si v akom kodovani mas
> tabulky v DB. ak je na konci _cs tak je to zle a
> vtedy to je zavisle na velkosti pismen. Musis tam
> mat _ci

Moc vám děkuji, že se staráte a píšete :-).

Přesně, jak píšeš – místo cp_1250_general_ci mám všude cp1250_czech_cs. Zjistila jsem, že to je i na kámošově phpBB. Myslíte, že by se to dalo všechno dát do cp1250_general_ci?

Když jsem zalohovala celou databázi, tak jsem zjistila, že v souboru *.sql je mnoho desítek slov "cp1250_czech_cs". Napadlo mě to v nějakém editoru vše nahradit za cp_1250_general_ci, vymazat celou databázi a uploadnout to zpět. Co vy na to?

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: smiko (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-17, 22:06

Presne tak to pojde. Je omnoho jednoduchsie celu databazu exporotvat, prepisat vsetky podskupiny kodovania a znova naimportovat nez to robit rucne.

Ono to cez hromadnu zmenu textovych spojeni je praca na dvadsat sekund :) Napriklad v Notepad++ (hladat -> nahradit)

____________________
smiko.host.sk/phprs/

Re: Vyhledávání jako na supersvet.cz
Zaslán uživatelem/kou: e.l.e.n.k.a (IP adresa zaznamenána)
Datum: 2006-08-18, 08:25

Už to funguje. smiko, Pa3k, Kubajs - moc děkuji, posílám polibek :-).



Lituji, ale pouze registrovaní uživatelé mohou zasílat příspěvky do této sekce.
This forum powered by Phorum and designed by STaNBoSS.